XXI Konkurs Papieski    logo ohp

Galeria i wyniki XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

Zapraszamy do zapoznania się z galerią i wynikami z XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego


Podsumowanie XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

27 czerwca na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu odbyło się podsumowanie XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Nasz partner medialny suskiDlaWas.info przygotował z tego wydarzenia relację wideo.

Źródło: suskiDlaWas.info


Podsumowanie XXI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

W najbliższą niedzielę, 27 czerwca w Starym Sączu (starosądeckie błonia, Ołtarz Papieski) odbędzie się uroczyste podsumowanie XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę - „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”

Wydarzenie zapoczątkuje Msza Święta odprawiona na Ołtarzu Papieskim o godzinie 10:30. Podsumowanie Konkursu Papieskiego oraz wręczenie nagród laureatom zaplanowane jest na godzinę 11:30. Po uroczystości wręczenia nagród odbędzie się koncert zespołu rapowego ARKADIO.

Serdecznie zapraszamy wszystkich laureatów, patronów oraz sponsorów XXI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego.

Fot. 1

Rekordowa ilość prac w XXI Ogólnopolskim Konkursie Papieskim

Na XXI Ogólnopolski Konkurs Papieski nadesłano rekordową ilość prac. Komisja, która 11 maja w Wadowicach oceniała twórczość młodych artystów stanęła przed dużym wyzwaniem. Na konkurs nadesłano 1419 dzieł.

XXI Ogólnopolski Konkurs pt. Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę – „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” był przeznaczony dla uczestników Ochotniczych Hufców pracy oraz młodzieży szkolnej z całego kraju i wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Głównym założeniem konkursu, który zorganizowany został przez Hufiec Pracy w Wadowicach oraz Małopolską Wojewódzką Komendę OHP w Krakowie przy wsparciu Komendy Głównej OHP było rozpowszechnianie ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania Świętego Jana Pawła II, ukazanie wartości życia i jego piękna pomimo pandemii oraz propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania młodzieży.

Komisja w składzie Przewodniczący: prof. Piotr Jargusz – Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz członkowie: Jan Hućko – Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie, ks. Rafał Bobek – Duszpasterz Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Ewa Opałek-Śnieg – Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Małopolskiej WK OHP, Jolanta Zacny – Komendant Hufca Pracy w Wadowicach, Barbara Ruchała – Artysta, plastyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Świniarsku, Marek Brzeźniak – Grafik, dokonała oceny prac, biorąc pod uwagę wartości artystyczne, oryginalność oraz zgodność z tematem.

Dla mnie najważniejszym jest, że to jedyny w Polsce konkurs plastyczny, który dotyczy wartości chrześcijańskich patrząc przez pryzmat dziedzictwa Jana Pawła II. Jest to cenny konkurs, ponieważ jest poza podziałami. My oceniając widzimy prace, a najważniejsza jest refleksja, którą wszyscy podejmują i która zostawia ślad. Pytanie o drogę życiową to pytanie, które dotyczy każdego człowieka niezależnie od wiary i koloru skóry- – mówi przewodniczący komisji prof. Piotr Jargusz.To nie jest konkurs na ładność, to jest konkurs na ważność dodaje Profesor.

– Konkurs był organizowany w specyficznym czasie, dlatego motto – „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” szczególnego znaczenia nabierało w dobie pandemii. Uczestnicy podeszli do słów Jana Pawła II z wielkim wyczuciem i wrażliwością. Szereg prac obrazowało wyjście z tej trudnej sytuacji do czasów, na które wszyscy czekamy. Jan Paweł II swoją postawą , nauką, tłumaczeniem Ewangelii dawał nam nadzieję na lepsze jutro. – mówi Jan Hućko – Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie. – Te słowa, które były mottem tegorocznego konkursu widoczne były w pracach przedstawionych do oceny. Wrażliwość młodzieży ukazana w pracach, a jednocześnie zrozumienie słów Ojca Świętego daje nam nadzieję, że rośnie kolejne pokolenie, które możemy nazwać następcami pokolenia JPII. – dodaje Komendant.

– Cieszy fakt, iż na konkurs napłynęło dużo prac, wykonanych różnorodnymi technikami i w różnych formatach. Pomysłów na fotograficzną i plastyczną realizacje tematu było mnóstwo. Wielu autorów skupiło się na postaci Papieża Jana Pawła II, przedstawiając Jego portret. Inni ilustrowali Jego cytaty. W innych pracach dominującym akcentem były „wygodne buty na całe życie”. Oglądając prace można było odczuć mocny ładunek optymizmu, wiary, że pomimo panującej, przejściowej sytuacji , wszystko będzie dobrze. – ocenia Barbara Ruchała, artysta, plastyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Świniarsku.

Na konkurs nadesłano 922 prace plastyczne i 497 fotograficznych. Na młodych artystów czekają cenne i ciekawe nagrody. Prace laureatów zostaną zawarte w wydanym katalogu oraz ukażą się na głównej stronie internetowej OHP i stronie konkursu. W związku z zagrożeniem epidemicznym w kraju laureaci zostaną powiadomieni o ewentualnym terminie i miejscu gali finałowej oraz o odbiorze nagród. Obrady Komisji zaszczycił swoja obecnością Pan Łukasz Piątek doradca społeczny w departamencie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii Jarosława Gowina oraz zastępca Wojewódzkiego Komendanta Małopolskiej WK OHP Pan Rafał Kmak.

LAUREACI KONKURSU – (protokół z listą laureatów w załączeniu)

Fot. 1. (od lewej) Marek Brzeźniak, Barbara Ruchała, Wojewódzki Komendant Jan Hućko – Wojewódzki
        Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Z-ca Komendant MWK Rafał Kmak, Ewa Opałek-Śnieg –
        Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Małopolskiej WK OHP, ks. Rafał Bobek – Duszpasterz
        Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Łukasz Piątek doradca społeczny w departamencie Ministra Rozwoju
        Pracy i Technologii Jarosława Gowina, Jolanta Zacny – Komendant Hufca Pracy w Wadowicach

Fot. 1. (od lewej) Marek Brzeźniak, Barbara Ruchała, Wojewódzki Komendant Jan Hućko – Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Z-ca Komendant MWK Rafał Kmak, Ewa Opałek-Śnieg – Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Małopolskiej WK OHP, ks. Rafał Bobek – Duszpasterz Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Łukasz Piątek doradca społeczny w departamencie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii Jarosława Gowina, Jolanta Zacny – Komendant Hufca Pracy w Wadowicach

  Fot.2. Rozpoczęcie obrad Jury

Fot.2.Rozpoczęcie obrad Jury

Fot. 3 Jurorzy w trakcie obrad Fot. 4 Jurorzy w trakcie obrad Fot. 5 Jurorzy w trakcie obrad Fot. 6 Jurorzy w trakcie obrad Fot. 7 Jurorzy w trakcie obrad Fot. 8 Jurorzy w trakcie obrad

Fot. 3,4,5,6,7,8 Jurorzy w trakcie obrad

Tekst – Jolanta Zacny
Zdjęcia – Janusz Bartoszek


List Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

List

Powołano komisję konkursową XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego

ocena prac konkursowych

W Krakowie Zastępca Wojewódzkiego Komendanta Ochotniczych Hufców Pracy – Rafał Kmak powołał komisję konkursową XXI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Tegoroczna edycja przebiega pod nazwą.: Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę – „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”. Przypomnijmy, nabór prac jeszcze trwa. Można je nadsyłać do 5 maja br.

W skład jury, którego posiedzenie odbędzie się już 11 maja w Wadowicach wchodzi: Przewodniczący: prof. Piotr Jargusz – Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz członkowie: Jan Hućko – Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie, ks. Rafał Bobek – Duszpasterz Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Ewa Opałek-Śnieg – Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Małopolskiej WK OHP, Jolanta Zacny – Komendant 6-11 Hufca Pracy w Wadowicach, Barbara Ruchała – Artysta, plastyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Świniarsku, Marek Brzeźniak – Grafik.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz na stronie www.konkurs-papieski.com

Prof. Piotr Jargusz – Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego, Włodzimierza Kunza, Stanisława Wejmana.
Ukończył Studium Pedagogiczne u prof. Adama Brinckena. Prowadzi pracownie malarstwa i pracownie projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zrealizował 80 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Trzykrotny Stypendysta
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Członek Forum Kraków i Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia.

Pani Barbara Ruchała ze Świniarska (gm. Chełmiec, pow. nowosądecki) – Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, biorąca udział w licznych wystawach zbiorowych, przeglądach i prezentacjach twórczości.
Pani Barbara pracuje w Szkole Podstawowej w Świniarsku oraz prowadzi Pracownię Plastyczną, gdzie z wielką pasją uprawia malarstwo olejne i akwarele o różnorodnej tematyce. Jej dzieła to zarówno pejzaże, martwa natura, jak i portrety.
Pani Barbara uczestniczy w licznych plenerach malarsko-fotograficznych i wystawach organizowanych m.in. przez Krynickie Stowarzyszenie Twórców – Galerię „Pod Kasztanem”. Ponadto współpracuje z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem w Przemyślu. Brała udział w „Bukowińskich Spotkaniach ze Sztuką”. Artystka prowadzi także warsztaty ikonopisania dla początkujących. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z warsztatem ikonopisarza, podstawowymi pojęciami związanymi z ikoną oraz malowanie wybranej ikony w technice akrylu lub tempery żółtkowej na desce.
Z twórczością Pani Barbary Ruchały można zapoznać się na stronie www.bruchart.pl do czego serdecznie zachęcamy!

Pan Marek Brzeźniak – Pełnił funkcję sekretarza w Urzędzie Miejskim w Wadowicach 29 lat. Pan Marek Brzeźniak pełni również rolę grafika. Jest autorem wielu znakomitych projektów, będących identyfikacją wizualną miasta. To właśnie On zaprojektował herb Wadowic z kluczami papieskimi.


« 1 2 3 4 5 6 7 »